Carte d'Or Les classiques vainilla de Madagascar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 89.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 89.3% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Lody Waniliowe (Similarity score: 7.27)
- Froneri Buchette Vanille Chocolat Fraise Noisette (Similarity score: 9.04)
- Bonpreu Barra De Gelat De Nata (Similarity score: 13.02)
- Gelato (Similarity score: 13.06)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Italian Gelato (Similarity score: 13.06)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Pistachio Italian Gelato (Similarity score: 13.34)
- Pistachio Gelato (Similarity score: 13.34)
- Marletto, Biedronka Lody O Smaku Śmietankowym (Similarity score: 13.69)
- Pilpa Stracciatela (Similarity score: 13.94)
- G7 Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 14.15)
- G7 Panna Con Frutti Di Bosco Con Fragoline E Frutti Di Bosco (Similarity score: 14.15)
- Italian Gelato (Similarity score: 14.30)
- Eismann Gelato Copenhagen (Similarity score: 15.77)
- Treo Tiramisù Café (Similarity score: 15.96)
- Toupargel Coupe Glacée Café Liégeois (Similarity score: 16.25)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Pod
- Colour
- Water
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Coconut Fat
- Concentrated Whey
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)