Toupargel Coupe Glacée Café Liégeois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 799kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 799kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 86.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.7% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Authentic Italian Gelato, Madagascar Vanilla (Similarity score: 7.07)
- Eismann Gelato Copenhagen (Similarity score: 7.34)
- The Fresh Market Inc Bananas Foster, Gelato (Similarity score: 10.49)
- Adélie Bûche Façon Citron Meringué (Similarity score: 11.44)
- Cafe Gourmand Cafe Caramel (Similarity score: 11.91)
- Carte D'or Lody Waniliowe (Similarity score: 12.23)
- Carte D'or,unilever,unilever Italia Mkt Operations S R L ,via Paolo Di Dono N 3 A,roma Gelato Vaniglia E Caffè Carte D'or (Similarity score: 13.18)
- Cremissimo Eis Bourbon Vanille (Similarity score: 13.94)
- Soft Scoop Soft Scoop Vanilla (Similarity score: 14.57)
- วอลล์,wall's ไอศครีมรสมอคค่าและช็อกโกแลต (Similarity score: 14.85)
- Hacendado Helado Fresas Con Trozos (Similarity score: 15.71)
- Carte D'or Les Classiques Vainilla De Madagascar (Similarity score: 16.25)
- U Saveurs, U Dessert Glacé Crema Cioccolato Saveurs (Similarity score: 16.44)
- Premium Gelato (Similarity score: 17.00)
- Gelato (Similarity score: 17.00)