Carte d'Or,Unilever Crème glacée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 45 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 45 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 52.72727272727272% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.7% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bäckerkrönung Apfelstreußel (Similarity score: 13.91)
- Carrefour Fraisier (Similarity score: 23.87)
- Bonne Maman Framboisier (Similarity score: 31.29)
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale Citron (Similarity score: 31.66)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 31.95)
- Picard Tarte Aux Framboises (Similarity score: 32.54)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 32.99)
- Collection Gourmande,lidl Creme Glacée Banane Caramel & Speculos (Similarity score: 33.83)
- Coppenrath & Wiese Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 34.31)
- Heinersdorfer Pflaumen Streusel Kuchen (Similarity score: 35.50)
- Diana's Bananas Milk Chocolate (Similarity score: 37.15)
- Diana's Bananas Banana Babies (Similarity score: 37.15)
- Diana's Bananas Real Banana Dipped In Dark Chocolate (Similarity score: 37.15)
- Rewe Feine Welt Vanille Sahnecreme Auf Apfel Karamell Kompott (Similarity score: 37.34)
- Thiriet Marron Mont Blanc Crème Glacée (Similarity score: 37.36)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Emulsifier
- Flavouring
- Spinach Powder
- Colour
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Pistachio Nuts
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)