Thiriet Marron mont blanc crème glacée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 22.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 22.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.22448979591836% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.2% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Collection Gourmande,lidl Creme Glacée Banane Caramel & Speculos (Similarity score: 16.13)
- Coppenrath & Wiese Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 19.03)
- Creme D'or Crème D'or Marrons (Similarity score: 20.74)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots Chunky Mix X4 (Similarity score: 20.92)
- Carrefour Fraisier (Similarity score: 21.64)
- Häagen Dazs Fruit Variety (Similarity score: 23.20)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 24.60)
- Smicy,marque Repère Cônes Citron Framboise Sauce Fruits Rouges X 6 (Similarity score: 25.08)
- Bonne Maman Framboisier (Similarity score: 25.28)
- La Laitière,nestlé La Laitiere Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 25.34)
- Casino Feuilleté Glace Saveur Vanille Et Fruits Rouges (Similarity score: 25.35)
- Passionfroid,pomona Crème Glacée Pistache Avec Morceaux De Pistaches Grillées (Similarity score: 25.98)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Au Mascarpone Avec Préparation Aux Cerises Aromatisée 22% Et Génoise Saupoudré De Cacao (Similarity score: 26.22)
- Affy Tapple Gourmet Butterfinger Caramel Apple (Similarity score: 26.90)
- Creme D'or Amarena (Similarity score: 27.48)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Vanilla Extract
- Thickener
- Colour
- Fresh Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- Skimmed Milk Powder
- Egg White
- Cocoa Butter
- Wheat Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)