Chabrior 6 pains aux raisins, à la crème pâtissière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1198.342kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1198.3kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 2.017 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.02 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.608g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.61g |
| Saturated Fat | 1.088g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15.672716796312303% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.7% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276mg |
| Sugars | 18.599g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Boulangère 6 Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.62)
- Sweet City Sweet City, Chocolate Chip Pound Cake Loaf (Similarity score: 15.15)
- La Boulangère Pain Aux Raisin (Similarity score: 16.09)
- Épi D'or,marque Repère Pains Aux Raisins X 6 (Similarity score: 16.31)
- Patichérie Gateau Couronne Sacré Chocolat (Similarity score: 17.73)
- Beignets Aux Pommes (Similarity score: 17.82)
- Beignets Pommes X4 Décongélé (Similarity score: 18.04)
- Intermarché Beignets À L’abricot (Similarity score: 18.33)
- Beignets À La Framboise (Similarity score: 19.31)
- Beignets A La Framboise (Similarity score: 19.31)
- Beignet À La Framboise Decongelés (Similarity score: 19.31)
- Beignets À La Framboise (Similarity score: 19.31)
- 10 Beignets À La Framboise (Similarity score: 19.31)
- Beignets À La Framboise (Similarity score: 19.31)
- Beignets Framboise (Similarity score: 19.31)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Salt
- Emulsifier
- Powdered Egg White
- Wheat Starch
- Natural Flavouring
- Preservative
- Thickener
- Colour
- Natural Vanilla Flavouring
- Water
- Fresh Egg
- Sugar
- Colza Oil
- Whole Milk Powder
- E1404
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)