Patichérie Gateau couronne Sacré chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1190kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1190kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.71g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.71g |
| Saturated Fat | 1.43g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.543859649122806% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 276mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sweet City Sweet City, Chocolate Chip Pound Cake Loaf (Similarity score: 12.17)
- La Boulangère 6 Pains Aux Raisins (Similarity score: 12.80)
- La Fournée Dorée 6 Petits Chinois (Similarity score: 14.82)
- Épi D'or,marque Repère Pains Aux Raisins X 6 (Similarity score: 15.22)
- Epid'or 6 Pains Aux Raisin À La Crème Pâtissière (Similarity score: 17.64)
- Chabrior 6 Pains Aux Raisins, À La Crème Pâtissière (Similarity score: 17.73)
- Beignets Framboise (Similarity score: 18.56)
- Beignet Framboise Décongel (Similarity score: 18.56)
- Auchan 4 Beignets (Similarity score: 18.56)
- Beignets Décongelés X 12 (Similarity score: 18.56)
- Beignet Framboise (Similarity score: 18.56)
- Beignet Framboise (Similarity score: 18.56)
- Beignets Framboise (Similarity score: 18.56)
- Leclerc 4 Beignets Framboise (Similarity score: 18.56)
- Beignets Framboise (Similarity score: 18.56)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Wheat Gluten
- Dextrose
- E307a
- E202
- Sugar
- Whole Egg
- Soya Oil
- Water
- Chocolate Liqueur
- Cocoa Butter
- Soya Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)