Charlene Berry's Dulcimer Evente Luvafoodie, Raspberry Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 5.36g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.02239641657335% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger Deluxe Banana Split Ice Cream (Similarity score: 7.58)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 11.16)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.47)
- Tarte Fine Aux Pommes 8 Parts (Similarity score: 11.54)
- Market Basket Inc 100% Natural Flavor Ice Cream (Similarity score: 11.61)
- Pink Peppermint Pink Colored Vanilla Premium Ice Cream With Red And Green Peppermint Flakes (Similarity score: 11.67)
- Ice Cream (Similarity score: 11.67)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Good & Delish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Paradise (Similarity score: 12.24)
Ingredients List
- Sweet Condensed Milk
- Canned
- Red
- Heavy Syrup
- Pack
- Solids And Liquids
- Vanilla Extract
- Sunflower Lecithin Emulsifier
- Whole Milk
- Sugar
- Light Corn Syrup
- Sugars Brown
- Cranberry
- Raw
- Butter
- Raspberry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)