Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 6.43g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Strawberry Blondie Ice Cream (Similarity score: 7.25)
- Prairie Farms Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Prairie Farms Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Dean's Country Fresh Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Hiland Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- It's Your Churn Brownies & Cream Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Brownie Pieces (Similarity score: 7.93)
- Crown Creamery Fudge Brownie Blitz Premium Ice Cream (Similarity score: 7.93)
- Churn Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 8.26)
- Wells' Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Neapolitan Premium Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Caramel & Chocolate Premium Ice Cream With Cookie Dough & Brownie Bits, Cookie Dough Clash (Similarity score: 9.90)
- Charlene Berry's Dulcimer Evente Luvafoodie, Raspberry Caramel (Similarity score: 10.14)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 10.34)
- Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 10.50)
- Ice Cream (Similarity score: 10.67)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- French Custard Base
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)