Charles Antona Confiture cedrat corse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 51 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 51 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 58g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confiture De Myrtilles (Similarity score: 2.04)
- Confiture De Fraise (Similarity score: 2.04)
- Marmellata Di Mandarino Tardivo Di Ciaculli (Similarity score: 2.17)
- Confettura Extra Di Pere Con Zenzero (Similarity score: 3.27)
- Thomas Le Prince Confiture De Myrtilles (Similarity score: 3.85)
- Nos Mirabelles De Lorraine (Similarity score: 4.48)
- Monoprix Bio ! Bio Figue Confiture Extra (Similarity score: 4.82)
- Casino Confiture De Mûres (Similarity score: 5.55)
- Carrefour Confiture Reine Claude (Similarity score: 5.78)
- Confiture Extra De Corse Fraise (Similarity score: 5.83)
- Les Fermes De Gally Confiture Poire Et Noix (Similarity score: 5.99)
- Bellamy Confiture Chataignes (Similarity score: 6.00)
- Confiture De Myrtille (Similarity score: 6.10)
- Carrefour Confiture (Similarity score: 6.24)
- Carrefour Confiture Pêche (Similarity score: 6.24)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)