Thomas le prince Confiture de Myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 57g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Confiture De Mûres (Similarity score: 2.83)
- Marmellata Di Mandarino Tardivo Di Ciaculli (Similarity score: 3.18)
- Confettura Extra Di Pere Con Zenzero (Similarity score: 3.48)
- Charles Antona Confiture Cedrat Corse (Similarity score: 3.85)
- Confiture De Fraise (Similarity score: 4.28)
- Confiture De Myrtilles (Similarity score: 4.28)
- Ametller Origen Mermelada De Gerds (Similarity score: 4.29)
- Bellamy Confiture Chataignes (Similarity score: 5.20)
- Confiture Extra De Corse Fraise (Similarity score: 5.37)
- Maison Octave Confiture (Similarity score: 5.90)
- Confiture Extra Cassis (Similarity score: 5.90)
- G'woon,gwoon Aardbeien Extra Jam (Similarity score: 6.03)
- Coop Prix Garantie,prix Garantie,coop Confiture Cerise Noire Prix Garantie (Similarity score: 6.34)
- Coop Prix Garantie,prix Garantie,coop Confiture Cerises Noirs (Similarity score: 6.34)
- Cactus Confiture De Mûres (Similarity score: 6.43)
Ingredients List
- Blueberry
- Cane Sugar
- Lemon Juice
- Gelling Agent
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)