Chausson aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lucerne Cream Cheese Spread (Similarity score: 13.26)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 16.97)
- Pains Au Raisins X6 (Similarity score: 16.97)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 17.55)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 17.55)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 17.55)
- Meijer Cream Cheese Spread (Similarity score: 17.55)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 17.55)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 17.55)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 17.55)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Gluten Free Bakehouse, Hamburger Buns (Similarity score: 18.55)
- Pilos Palouček (Similarity score: 18.79)
- Tortitas Americanas (Similarity score: 19.29)
- Frosted Mini Donuts (Similarity score: 19.67)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 19.91)