Frosted mini donuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1212kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1212kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pains Au Raisins X6 (Similarity score: 9.52)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 9.52)
- Lucerne Cream Cheese Spread (Similarity score: 13.22)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 15.06)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 15.06)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 15.06)
- Strawberry Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 15.06)
- Meijer Cream Cheese Spread (Similarity score: 15.06)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 15.06)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 15.06)
- Tortitas Americanas (Similarity score: 17.38)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 18.36)
- Leclers Mini Tropeziennes (Similarity score: 18.36)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 19.67)
- Bake One Strudel Lace (Similarity score: 22.63)
Ingredients List
- Dark Confectionary Coating
- Skimmed Milk Powder
- Corn Syrup Solids
- Salt
- Wheat Flour
- Wheat Flour
- Wheat Starch
- Dextrose
- Soya Lecithin
- Distilled Monoglycerides
- Artificial Flavouring
- Water
- E500ii
- E541
- E450i
- E341i
- Whey
- E412
- E415
- E481
- Enzyme
- Modified Corn Starch
- Flour
- Propylene Glycol Monoesters
- Tapioca Dextrin
- Corn Dextrin
- Natural And Artificial Flavouring
- E200
- E416
- E422
- Nutmeg
- E281
- E202
- Flour
- Turmeric
- E160b
- Corn Syrup
- E433
- E150a
- Sugar
- Palm Oil
- Soya Oil
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)