chausson pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7999999523163g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 224.000000953676mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 0.00)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 0.00)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 8.31)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 13.27)
- Millefeuille (Similarity score: 20.07)
- Cream Sauce (Similarity score: 20.13)
- Cream Cheese Spread (Similarity score: 20.76)
- Gateau Aux Pommes À La Vanille (Similarity score: 21.22)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.29)
- Brookshire's Bakery Mince Pie (Similarity score: 22.02)
- The Ravioli Store, All Natural Handmade Ravioli, Aged Goat Cheese (Similarity score: 22.86)
- Mint Chocolate Chip Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 23.32)
- Sicilian Pistachio Non Dairy Frozen Dessert, Sicilian Pistachio (Similarity score: 23.52)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 24.42)
- Jon Donaire Deliciously Moist White Triple Layer Cake With Rich (Similarity score: 24.88)