Cheese & Onion Quiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033.0kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.4% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 156.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156.0mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kaviari Rillettes De Saumon Bio (Similarity score: 15.01)
- Fini Tortelli Di Zucca Con Amaretti (Similarity score: 18.94)
- Continente Strudel De Maçã (Similarity score: 19.63)
- Ravioli, Six Cheese (Similarity score: 20.49)
- Kroger Kroger, Smoked Pork Hocks (Similarity score: 22.05)
- Pam & Panorama Ravioli Di Zucca (Similarity score: 23.83)
- Smoked Pork Knuckles, Smoked Pork (Similarity score: 25.11)
- Pisciculture Du Moulin Rillette De Truite (Similarity score: 25.37)
- Pierino Frozen Foods Medium Four Cheese Florentine Ravioli (Similarity score: 25.48)
- Crevettes (Similarity score: 26.15)
- Tesco British Beef Mince 20% Fat (Similarity score: 26.30)
- Larosa's Jumbo Meat Ravioli (Similarity score: 26.88)
- Albe Mozzarella Fresca (Similarity score: 27.06)
- Schani Punjabi Tandoori Roti (Similarity score: 27.88)
- Bimbo,bimbo S A De C V Nito (Similarity score: 27.92)