Schani Punjabi Tandoori Roti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pierino Frozen Foods Medium Four Cheese Florentine Ravioli (Similarity score: 18.14)
- Grand Frais 6 Crêpes Bretonnes (Similarity score: 22.82)
- Produit En Bretagne 4 Crepes De Froment Maison Egler (Similarity score: 22.83)
- Peach Lattice Pie (Similarity score: 27.33)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 27.78)
- Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 27.88)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 28.04)
- Thiriet Feuilleté Au Saumon (Similarity score: 28.22)
- Tesco British Beef Mince 20% Fat (Similarity score: 28.51)
- Topco Associates Inc Dutch Apple Pre Baked Pie, Dutch Apple (Similarity score: 28.53)
- Sweet P's Bake Shop Apple Crumb Pie (Similarity score: 28.53)
- Albe Mozzarella Fresca (Similarity score: 29.95)
- Kaviari Rillettes De Saumon Bio (Similarity score: 30.40)
- Ricotta Cheese (Similarity score: 30.58)
- Fresh Mozzarella Ciliegine (Similarity score: 30.60)
Ingredients List
- Wheat Flour
- E500ii
- E202
- E297
- E300
- Water
- Margarine
- Buttermilk Powder
- Sugar
- Salt
- Butter
- Yeast
- E282
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)