Cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 10.91g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.91g |
| Saturated Fat | 1.8199999999999998g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 164mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 0.91g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheese Ravioli (Similarity score: 0.00)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 0.00)
- Food Lion Cheese Ravioli (Similarity score: 12.79)
- Hannaford Cheese Ravioli (Similarity score: 12.79)
- Stuffed Salmon With Spinach & Feta (Similarity score: 16.02)
- Ravioli (Similarity score: 16.56)
- Tesco Broccoli & Tomato Quiche (Similarity score: 18.74)
- Tortellini À La Viande Sans Gluten (Similarity score: 18.79)
- Ravioli Daube (Similarity score: 19.66)
- Coquelicot Provence Ravioli Frais Boeuf Bolognaise (Similarity score: 21.00)
- Carrefour Preparado De Carne Picada De Vacuno Y Cerdo (Similarity score: 21.58)
- Carrefour Preparado De Carne Picada De Vacuno Y Cerdo (Similarity score: 21.58)
- Campo & Corral Preparado De Carne Picada De Cerdo Y Vacuno (Similarity score: 21.58)
- Tesco Tesco 2 Lemon & Pepper Sea Bass Fillet (Similarity score: 22.81)
- Fine Tranche De Filet De Canard Au Poivre (Similarity score: 23.78)
Ingredients List
- Dough Mixture
- Milk
- Cream
- Salt
- Stabiliser
- E410
- E412
- Water
- Egg White
- Romano Cheese
- Sea Salt
- E375
- Ground White Peppercorn
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Egg White
- Cheese Mixture
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)