Cheese tortellini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 13.04g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.04g |
| Saturated Fat | 1.74g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 174mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 174mg |
| Sugars | 2.61g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tricolor Five Cheese Tortellini, Five Cheese (Similarity score: 0.00)
- 3 Color Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- 3 Color Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Premium Pasta Five Cheese Tortellini, Five Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Tuna Chunks (Similarity score: 16.73)
- Valley Fine Foods Company Organic Cheese Tortellini (Similarity score: 27.07)
- Billa Blätterteigstrudel Mit Topfen Heidelbeer Füllung (Similarity score: 31.80)
- Tortellini With Meat Filling (Similarity score: 32.19)
- Tre Galette Crêpes De Froment Fraîches Farine Agriethique 6 X 50 G (Similarity score: 33.90)
- Tre Galette Crêpes De Froment Fraîches Farine Agriethique 4 X 50 G (Similarity score: 33.90)
- Hoa Nam Raviolis Aux Crevettes (Similarity score: 34.16)
- Migros Cornets A La Crême (Similarity score: 35.38)
- Buckeye Brownie Peanut Butter Ice Cream Swirled With Thick Peanut Butter And Chocolate Brownie Bites (Similarity score: 35.49)
- 6 Inch Pie (Similarity score: 35.49)
- M&s Blueberry Jot Cross Buns (Similarity score: 35.70)
Ingredients List
- Pasta
- Romano Cheese
- Asiago
- Blue Cheese
- Toasted Wheat Crumbs
- Canola Oil
- Natural Romano Cheese Flavor
- Yeast Extract
- Salt
- Spice
- Onion Powder
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Egg
- Water
- Filling
- Parmesan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)