Tortellini with meat filling
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.39g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.39g |
| Saturated Fat | 2.65g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 33.291457286432156% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 177mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 177mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asda 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 20.36)
- Pastai, Pastai In Brianza Taglioni À La Farine De Sarrasin (Similarity score: 24.75)
- Specially Selected Aldi Steak & Craft Ale (Similarity score: 27.12)
- Corridor Sausage Co Chorizo Sausage (Similarity score: 27.70)
- All Day Brownie (Similarity score: 28.56)
- Valley Fine Foods Company Organic Cheese Tortellini (Similarity score: 29.97)
- Sainsbury's Hot Cross Buns (Similarity score: 30.62)
- Heroically Herby Roasted Tomato And Pesto Quiche (Similarity score: 31.94)
- 3 Color Cheese Tortellini (Similarity score: 32.19)
- Tricolor Five Cheese Tortellini, Five Cheese (Similarity score: 32.19)
- 3 Color Cheese Tortellini (Similarity score: 32.19)
- Premium Pasta Five Cheese Tortellini, Five Cheese Tortellini (Similarity score: 32.19)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 32.19)
- Naturhouse Wok De Legume Thaiavec Riz (Similarity score: 32.35)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 32.40)
Ingredients List
- Ingredients Of Dough
- Soya Oil
- Ingredients Of Filling
- Water
- Salt
- Soy Protein Isolate
- E339
- Dextrose
- Hydrolyzed Soy
- Wheat And Corn Proteins
- Sugar
- E375
- Autolyzed Yeast Extract
- Beef Extract
- Natural Flavouring
- Bread Crumbs
- Prosciutto Trimmings
- Mortadella
- Romano Cheese
- Flavouring
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Whole Egg
- Corn Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)