Cheese tortellini, cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortellini Cheese, Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Cheese Tortellini A Classic Blend Of Ricotta, Romano, Parmesan & Mozzarella Cheeses (Similarity score: 0.00)
- Despar,spar Stracchino (Similarity score: 20.48)
- Iper Stracchino (Similarity score: 20.48)
- Despar,spar Stracchino (Similarity score: 20.48)
- Rozzano Gourmet Tortellini (Similarity score: 23.42)
- Kaufland Bonbon Erdbeer Sahne Zuckerfrei (Similarity score: 23.72)
- Philadelphia Philadelphia (Similarity score: 24.75)
- Chuckanut Bay Foods No Sugar Added New York Cheesecake 16oz (Similarity score: 26.14)
- Picard Tourte Colin D'alaska Et Noix De Saint Jacques À La Crème Et Au Vin D'alsace Riesling (Similarity score: 26.90)
- Queso Tierno Cebreiro (Similarity score: 29.27)
- Nuovo Pasta Tortellini (Similarity score: 29.43)
- Hacendado Queso Fresco (Similarity score: 31.91)
- Carrefour Tarte Aux Fromages (Similarity score: 32.50)
- Feel Free Bonbons Goût Fraise Crème (Similarity score: 32.61)
Ingredients List
- Filling
- White Cheddar
- Sea Salt
- Pasta
- Water
- Egg
- E160ai
- Lactic Ferments
- Salt
- Enzyme
- E460ii
- Romano Cheese
- Ricotta
- Bread Crumbs
- Mozzarella
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)