Chef Merito Chef merito, granulated garlic powder
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.05g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.05g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nejelis Crème Fraiche Épaisse 30% (Similarity score: 12.49)
- Paysan Breton La Crème Fraîche Épaisse (Similarity score: 20.16)
- More Nutrition Chunky Flavour Cinny Crunchy (Similarity score: 27.68)
- Tazah, Karabetian Import & Export Tazah, Vegetarian Couscous (Similarity score: 28.39)
- La Torre La Torre Kefir Light (Similarity score: 28.71)
- Fage Yogurt Colato Magro Con Pezzi Di Pesca (Similarity score: 28.86)
- Chocolate Deluxe Oat Drink (Similarity score: 29.09)
- Compal Concentrado Tomate Bisnaga (Similarity score: 29.66)
- Beignets Pommes X4 Decongeles (Similarity score: 29.89)
- La Sélection Des Comptoirs Boisson Vegetale De Riz Et D Amande (Similarity score: 30.56)
- Houmous Pascalou Houmous (Similarity score: 31.99)
- Fage Fruyo Yogur Griego Desnatado 0% Con Trozos De Fresa (Similarity score: 34.98)
- 2bio Gerst Orge (Similarity score: 35.45)
- Spinach (Similarity score: 37.37)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Tricolor Linguine (Similarity score: 37.37)
Ingredients List
- Dehydrate Granulated Garlic
- Corn
- Soya Oil
- Garlic Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)