Chef Select Pasta fresca tagliatelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1211kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1211kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.8000001907349g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 31.249999534338873% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.2% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.6000000238419g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Lasagne Sheets (Similarity score: 6.97)
- Auchan Tagliatelles À La Tomate Aux Oeufs Frais (Similarity score: 7.44)
- Carrefour Tagliolini (Similarity score: 8.60)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Lasagna (Similarity score: 9.11)
- Leader Price Tagliolini (Similarity score: 12.08)
- Leader Price,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 12.24)
- Hacendado Placas De Lasagna Y Canelón (Similarity score: 13.85)
- Pâtes D'alsace Papillon (Similarity score: 14.59)
- Bertagni Bertagni Fresh Fettucine Pasta (Similarity score: 14.61)
- Bertagni Spaghetti Alla Chitara (Similarity score: 14.61)
- Bertagni Fettuccine Tri Colore (Similarity score: 14.61)
- Bertagni Tagliatelle Fraîche (Similarity score: 14.61)
- Bertagni Lasagne E Cannelloni (Similarity score: 14.61)
- Bertagni Tagliolini (Similarity score: 14.61)
- Bertagni Spaghetti Alla Chitarra (pates Fraiche) (Similarity score: 14.61)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Wheat Flour
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)