Pâtes d'Alsace Papillon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 26.08695652173913% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.1% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valtonline,gastroval (Similarity score: 10.94)
- Leader Price,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 11.97)
- Leader Price Tagliolini (Similarity score: 12.13)
- Carrefour Tagliolini (Similarity score: 13.04)
- Tesco Lasagne Sheets (Similarity score: 14.11)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Fettuccine (Similarity score: 14.36)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Linguine (Similarity score: 14.36)
- Chef Select Pasta Fresca Tagliatelle (Similarity score: 14.59)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Lasagna (Similarity score: 15.01)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 15.18)
- Auchan Tagliatelles À La Tomate Aux Oeufs Frais (Similarity score: 16.54)
- Antica Pasteria 300g Linguine Antica (Similarity score: 16.97)
- Sis Lentille Blonde (Similarity score: 17.77)
- Jsp Enterprises Ltd Pappardelle's, Whole Egg Linguine (Similarity score: 18.70)
- Whole Foods Market, Jsp Enterprises Ltd Whole Foods Market, Pappardelle's, Whole Egg Fettuccine (Similarity score: 18.70)