Chef Select Sacchettini, Champiñones y Trufa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.3g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 34.48275862068966% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.5% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 18.37)
- Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 18.37)
- Perfection Foods Company Inc Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 21.23)
- Tagliatelles Fraiches (Similarity score: 21.73)
- Saucisses De Volaille (Similarity score: 22.86)
- Cora Grand Ravioli Tomate Mozzarella (Similarity score: 24.18)
- Sac Yufka (Similarity score: 24.47)
- Magret De Canard À La Fleur De Sel (Similarity score: 24.52)
- Magret De Canard À La Fleur De Sel Saumuré (Similarity score: 24.52)
- Magret Canard A La Fleur De Sel (Similarity score: 24.52)
- Magret De Canard (Similarity score: 24.52)
- Magret De Canard À La Fleur De Sel (Similarity score: 24.52)
- Essential Waitrose, Waitrose Essential Waittose Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 25.20)
- Doyen, Grillon Charentais (Similarity score: 26.60)
- Baguette (Similarity score: 26.77)