Saucisses de Volaille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.71g |
| Saturated Fat | 6.57g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 25.55425904317386% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.6% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wood Roasted Salmon (Similarity score: 14.31)
- Parallèles Filet De Maquereaux Huile De Colza Et Graines De Moutarde (Similarity score: 15.28)
- Magret De Canard À La Fleur De Sel (Similarity score: 15.91)
- Magret De Canard À La Fleur De Sel Saumuré (Similarity score: 15.91)
- Magret Canard A La Fleur De Sel (Similarity score: 15.91)
- Magret De Canard (Similarity score: 15.91)
- Magret De Canard À La Fleur De Sel (Similarity score: 15.91)
- Vigilante Agujas En Aceite Vegetal (Similarity score: 19.18)
- Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 20.36)
- Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 20.36)
- Perfection Foods Company Inc Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 20.73)
- Angomar Brandada De Bacalao (Similarity score: 22.28)
- Sac Yufka (Similarity score: 22.38)
- Foie De Lotte Au Naturel (Similarity score: 22.73)
- Chef Select Sacchettini, Champiñones Y Trufa (Similarity score: 22.86)