Cherry cordial creamy vanilla-flavored ice cream with delicious red cherries and chocolate chips, cherry cordial
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.479061976549424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 22.39g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wal Mart Stores Inc Graham Cracker Ice Cream With Fudge & Marshmallow Ribbons & Chocolate Flavored Candies (Similarity score: 5.34)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.34)
- Perry's Ice Cream Escapes Ice Cream (Similarity score: 6.06)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 6.24)
- Breyers, Unilever Breyers Chocolate Chip Cookie Dough Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.21)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.21)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Ciao Bella, Gelato, Brown Sugar Caramel (Similarity score: 7.37)
- Party Cups Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Jasmine Green Tea Organic Ice Cream (Similarity score: 7.68)
- Stroh's Mackinac Island Fudge (Similarity score: 8.44)
- Bluemarble Organic Ice Cream (Similarity score: 8.79)
- Organic Green Tea Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Red Top Reserve Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- Safeway Select, Safeway Inc Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.69)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 9.90)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E407
- Vanilla
- Artificial Flavouring
- E160b
- Cream
- Sugar
- Cherry
- Chcolate Chip
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)