Jasmine green tea organic ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.35694050991502% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Cordial Creamy Vanilla Flavored Ice Cream With Delicious Red Cherries And Chocolate Chips, Cherry Cordial (Similarity score: 7.68)
- Mes Recettes Gourmandes Creme Brulee 2 X (Similarity score: 7.75)
- Bluemarble Organic Ice Cream (Similarity score: 8.39)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 8.47)
- Friendly's Rich And Creamy Purely Pistachio (Similarity score: 8.88)
- Premium Fruit & Cream Bars (Similarity score: 8.89)
- Mint Chocolate Chip Cool & Creamy Mint Ice Cream Loaded With Rich Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.93)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Chocolate Chip Velvety Vanilla Ice Cream With Semi Sweet Chocolate Chips, Chocolate Chip (Similarity score: 8.93)
- Organic Green Tea Ice Cream (Similarity score: 9.13)
- All Natural Trio'politan Ice Cream (Similarity score: 9.14)
- New Orleans Ice Cream Co Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 9.28)
- Bluemarble Bluemarble, Ice Cream, Organic Chocolate (Similarity score: 9.47)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 9.56)
- Ice Cream (Similarity score: 9.70)
Ingredients List
- Cream
- Condensed Milk
- Egg Yolk
- Sugar
- Jasmine Green Tea
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)