Cherry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 47.05882352941177% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Pie (Similarity score: 0.99)
- Golden Bake 9 Mini Vegan Jambons (Similarity score: 14.15)
- Peach Pie (Similarity score: 15.30)
- Delhaize Quiche Lorraine (Similarity score: 19.04)
- Rustadou Quiche Saumon Épinard (Similarity score: 19.70)
- Food Club Blueberry Pre Baked Pie, Blueberry (Similarity score: 20.04)
- Kingston Marketing Co Blueberry Pie (Similarity score: 20.04)
- Supervalu Inc Old Fashioned Blueberry Pie, Old Fashioned Blueberry (Similarity score: 20.07)
- Marie 8 Tartes Poireaux (Similarity score: 21.47)
- Sainsbury's Steak & Gravy Puff Pastry Pie (Similarity score: 22.01)
- Pineapple Pie (Similarity score: 22.45)
- No Sugar Added Apple Pie (Similarity score: 22.72)
- U Viande Hachée Bolognaise, 20% Mat Gr (Similarity score: 23.40)
- Paté De Hígado De Cerdo Ibérico (Similarity score: 25.04)
- Pre Baked Custard Pie (Similarity score: 25.08)
Ingredients List
- Cherry
- E330
- E410
- E965
- E440a
- E202
- E129
- E955
- Tapioca Dextrin
- Salt
- Wheat Flour
- Water
- Vegetable Shortening
- E965ii
- Modified Starch
- Modified Tapioca Starch
- Egg
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)