Chewing gum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 54.55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Jougla Gelée De Vin Blanc Licoreux (Similarity score: 3.47)
- Müller Kanadischer Ahornsirup (Similarity score: 6.47)
- Sainsbury's Pure Canadian Maple Syrup (Similarity score: 11.95)
- Sperlari Mostarda Fichi Bio (Similarity score: 12.13)
- Shirakiku Shirakiku, Sweetened Red Bean Paste (Similarity score: 15.18)
- Gelée Artisanale Extra Des Pyrénées Piment D'espelette (Similarity score: 15.66)
- Tiptree Wilkin And Sons Tiptree Orange Marmalade 454g (Similarity score: 16.19)
- Riemerschmid Limetten Frucht Sirup (Similarity score: 16.63)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd Orange Marmalade No Peel (Similarity score: 16.74)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd 'old Times' Orange Fine Cut Marmalade (Similarity score: 16.74)
- Sciroppi Dolcificanti Mapl Crst Acero (Similarity score: 16.89)
- Vinaigre Au Combava (Similarity score: 17.46)
- 47 North Organic Maple Syrup (Similarity score: 17.51)
- Organic Maple Syrup (Similarity score: 17.51)
- Pure Maple Syrup (Similarity score: 17.66)
Ingredients List
- Sugar
- Acid
- Thickener
- Colour
- Acidity Regulator
- Gum Base
- Glucose
- High Fructose Corn Syrup
- Water
- Emulsifying
- Artificial And Natural Flavors
- Humectant
- Corn Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)