Chi-Chi's, Hormel Foods Llc White corn tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.92g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.92g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 5.88g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Taco Style Authentic White Corn Tortillas, Taco Style (Similarity score: 0.00)
- Authentic 6 Inch Taco Style Corn Tortillas, Taco Style (Similarity score: 12.73)
- Alejandro's Corn Tortilla (Similarity score: 13.63)
- Corn Tortillas (Similarity score: 13.63)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 13.63)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 14.96)
- Food City Corn Tortillas (Similarity score: 16.00)
- El Ranchero Tostadas (Similarity score: 18.26)
- Ramy Orange PĂȘche Fraise (Similarity score: 19.34)
- Corn Tortillas (Similarity score: 19.81)
- 12 Red Corn Tortillas (Similarity score: 20.27)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 20.79)
- Great Value White Corn Tortillas (Similarity score: 20.79)
- Mission, Gruma Corporation Yellow Corn Extra Thin Tortillas, Yellow Corn (Similarity score: 20.96)
- Arizona White Corn Tortillas, White (Similarity score: 21.06)
Ingredients List
- White Corn Masa Flour
- Methyl Paraben
- Propyl Paraben
- Water
- Contains 2% And Less Of Calcium Sulfate
- E415
- E466
- E412
- Enzyme
- E280
- E524
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)