chiefs Ice Cream Almond
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 5.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.3g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 54.60526315789475% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 4.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The French Patisserie Inc Looka Patisseire, Artisian Mousse Cake, Raspberry (Similarity score: 24.58)
- Prozis Icense Protein Vanilla Ice Cream (Similarity score: 26.46)
- Marshmallow Peanut Butter Ice Cream Bars (Similarity score: 27.71)
- Ice Cream, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 28.15)
- Gerblé Gerblé Sans Sucres Génoise Chocolat Framboise (Similarity score: 29.36)
- Peanut Butter Cup Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Filled Milk Chocolate Candy Cups, Fudge & Peanut Butter Swirls, Peanut Butter Cup (Similarity score: 30.62)
- Caramel Apple Pecan Strudel (Similarity score: 32.30)
- Denali, Extreme! Moose Tracks Chocolate Premium Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Extreme! Moose Tracks (Similarity score: 32.88)
- La Fattoria Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 33.00)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 33.85)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 34.92)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 34.92)
- Dr Oetker Gélatine Vegan (Similarity score: 35.04)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Moose Tracks (Similarity score: 35.09)
- Apple Pie (Similarity score: 35.63)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Stabiliser
- E412
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Vanilla Pod
- Milk Proteins
- Bulking Agent
- Almond
- Sweetener
- E960
- Coconut Fat
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)