Chili Fig Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255.0kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 50.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50.0mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Keeler & Dunkel Inc Granlund's, Sour Gummi Worms Candies, Sour (Similarity score: 0.00)
- Sysco Classic Marshmallows (Similarity score: 6.96)
- Trolli, Ferrara Candy Company Sour Brite Crawlers Gummi Candy (Similarity score: 8.46)
- Snack King Peach Gummi Rings (Similarity score: 8.46)
- Hillside Candy Llc Go Organic, Organic Fruit Snacks, Fruit Medley (Similarity score: 10.73)
- Orange Marmalade (Similarity score: 14.14)
- Gummy Bands Valentines Candy Bracelets With Cards (Similarity score: 14.69)
- Halloween Zombie Mix (Similarity score: 14.80)
- Gummy Candy Box Of Boogers, Gummy (Similarity score: 14.88)
- Essential Everyday, Supervalu Inc Peach Gummi Rings Candy, Peach Gummi Rings (Similarity score: 15.04)
- Gummy Trees & Snowmen Candies (Similarity score: 15.04)
- Sun Maid Mixed Berry Sour Golden Raisin Snacks (Similarity score: 15.33)
- Watermelon Sour Golden Raisins Snacks (Similarity score: 15.33)
- Grape Sour Golden Raisin Snacks (Similarity score: 15.33)
- Markal Mélasse Noire De Sucre De Canne (Similarity score: 15.51)