Classic ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 16.92g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Western Family Foods Inc Shur Saving, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 0.00)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Meijer Inc Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Daily Chef Food Service, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 0.00)
- Dean's Country Fresh Country Fresh Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Vanilla Malt Marvel Captain America Chocolate Cake Ice Cream, Vanilla Malt (Similarity score: 4.19)
- Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 4.45)
- Chocolate (Similarity score: 5.85)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 5.85)
- Delhaize America Inc Ice Cream (Similarity score: 7.17)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 7.17)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E471
- E415
- E433
- E466
- E410
- E407
- Natural Flavouring
- E330
- E129
- Skimmed Milk
- E160b
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Strawberries
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)