Food Town Stores Inc. Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize America Inc Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate, Homestyle Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 4.16)
- Great Value Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 4.53)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Guava & Cream Cheese Swirl (Similarity score: 5.11)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 5.15)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 5.15)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 5.15)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 5.51)
- Meijer Inc Ice Cream (Similarity score: 5.69)
- Chocolate (Similarity score: 5.75)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 5.75)
- Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.20)
- Fresh & Easy Ice Cream, Gelato, Coconut Fudge (Similarity score: 6.95)
- Double Dutch Chocolate With Real Organic Cocoa Ice Cream, Double Dutch Chocolate (Similarity score: 6.99)
Ingredients List
- Milkfat
- E415
- E433
- E466
- E407
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Guar Gum
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)