Clearspring Organic Japanese Brown Rice Mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.809523809523807% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.8% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Yassa (Similarity score: 19.97)
- Bunnies (Similarity score: 22.87)
- Netto Bonbons Menthe Sans Sucre (Similarity score: 24.21)
- U Bonbons Saveur Fruits Exotiques Sans Sucres (Similarity score: 24.56)
- Monoprix Bio Pavés De Saumon (Similarity score: 25.46)
- Les Chemins De La Qualité Pavé De Saumon Atlantique (Similarity score: 25.90)
- Pavé De Saumon Atlantique (Similarity score: 25.90)
- O Poisson Saumon Élevage Île Féroé (Similarity score: 25.90)
- Gastronome,gastronome Professionnels Canard En Tournedos (Similarity score: 26.38)
- Migros Bio, Pelican, Migros Lachsfilet (Similarity score: 26.57)
- Salmon (Similarity score: 26.89)
- Filet De Saumon Atlantique (Similarity score: 28.78)
- L'étal Du Boucher Mélange De Viandes Hachées Porc & Boeuf (Similarity score: 29.04)
- Landjunker,westfalenland Hackfleisch (Similarity score: 29.04)
- Landjunker, 66, 99 Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 29.28)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)