clever Frischkäse Kräuter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 12 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi Coconut Breaded Butterfly Shrimp (Similarity score: 16.60)
- Picard Camembert Gourmand, Pommes De Terre, Lardon, Oignons Cuisinés (Similarity score: 17.07)
- Edeka Bio Frischkäse (Similarity score: 18.23)
- Croissant Aux Abricots (Similarity score: 18.73)
- Carrefour Fromage Fondu Au Jambon (Similarity score: 19.25)
- Rochambeau Tarte Au Poireaux (Similarity score: 19.92)
- Bertrand Mossoux,sprl Bertrand Mossoux Frutti Waffles Ananas (Similarity score: 21.12)
- Milbona Billes De Chèvre Cœur De Miel (Similarity score: 21.53)
- Mozzarella Di Bufala Campana Aop Tresse (Similarity score: 23.40)
- Italiamo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 23.98)
- Marks & Spencer Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 24.45)
- Mozzarella Di Bufala Campana Bocconcini (Similarity score: 24.45)
- Savory Pie Guy Steak & Cheese Pie (Similarity score: 25.02)
- Der Grüne Altenburger,käserei Altenburger Land Ziegencreme (Similarity score: 26.57)
- Pastacorp Frais Ravioli Aux 3 Fromages (Similarity score: 26.93)