Cobblestone Bread Co. Sweet Party Rolls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.6044776119403% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 14.29g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection, The Kroger Co Private Selection, Crumblend Goat Cheese, Cranberries & Cinnamon (Similarity score: 18.13)
- Claude Léger Paniers Feuilletés (Similarity score: 22.53)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 23.02)
- John F Martin & Sons Inc John F Martin & Sons, Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 23.41)
- Sas Brioches Fonteneau Chinois Pur Beurre Ces Le Pâtissière Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 25.03)
- Agis,lechef Tartes Fines Tomates Chevre (Similarity score: 25.04)
- Galette Des Rois Poire Caramel (Similarity score: 25.28)
- Strawberry Flavored Cream Cheese Spread (Similarity score: 25.58)
- Wegmans, Aldon Food Corporation Wegmans, Cream Cheese, Pumpkin Pie (Similarity score: 25.60)
- Ile De France Fresh Goat Cheese (Similarity score: 25.72)
- Don's Food Products Cream Cheese Pumpkin Pie (Similarity score: 25.98)
- Netto 2 Quiches Lorraines (Similarity score: 26.62)
- Monique Ranou,intermarché 2 Quiches Lorraines Lardons Fumés Français (Similarity score: 26.62)
- Natural Goat Cheese (Similarity score: 27.65)
- Antonio Amato Cappelletti 3 Formaggi (Similarity score: 28.12)
Ingredients List
- Flour
- Salt
- Potato Flour
- Flour Treatment Agent
- Soya Flour
- Wheat Starch
- Soya Lecithin
- Glaze
- E170i
- E341i
- E282
- Skimmed Milk
- Sugar
- Water
- Butter
- Wheat Gluten
- Yeast
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- E516
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)