Sas Brioches Fonteneau Chinois pur beurre ces le pâtissière aux pépites de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 54.6875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.7% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 296mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 296mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Country Baker Country Baker, Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 17.07)
- Bake One Mini Cream Cheese Croissants (Similarity score: 20.01)
- Casino Tourteau Fromagé (Similarity score: 20.45)
- Market Pantry Baked Blueberry Pie (Similarity score: 22.37)
- Strawberry White Chocolate Shortcake (Similarity score: 22.49)
- Market Basket Pie (Similarity score: 23.33)
- Original Vanilla Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 23.84)
- Country Baker Country Baker, Peach Pie (Similarity score: 23.91)
- Rustic European Stone Hearth Breads (Similarity score: 24.14)
- Cobblestone Bread Co Sweet Party Rolls (Similarity score: 25.03)
- Brioche Tressée À La Crème Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 25.86)
- Private Selection, The Kroger Co Private Selection, Crumblend Goat Cheese, Cranberries & Cinnamon (Similarity score: 26.73)
- Market Pantry Baked Cherry Pie (Similarity score: 27.22)
- Strawberry Flavored Cream Cheese Spread (Similarity score: 27.27)
- Eclair Pie (Similarity score: 27.30)
Ingredients List
- Emulsifier
- Salt
- Preservative
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- Wheat Flour
- Sugar
- Chocolate Pieces
- Cocoa Paste
- Sugar
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Water
- Butterfat
- Yeast
- Glucose Syrup
- Salt
- Wheat Gluten
- E1404
- Flavouring
- Emulsifier
- Preservative
- Alcohol
- Whole Milk Powder
- Skimmed Milk Powder
- Gelling Agent
- Firming Agent
- E450
- E339
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)