Coborn's Dutch Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5899999999999999g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.59g |
| Saturated Fat | 6.35g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 42.108753315649864% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.1% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 151mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 151mg |
| Sugars | 19.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apple Caramel Crumb Pie (Similarity score: 10.14)
- Claim Jumper Apple Crumb Cobbler Pie, 32 Oz (Similarity score: 13.66)
- Marketside Luscious Four Berry Pie (Similarity score: 15.07)
- (sans Marque) Tresse Pépites De Chocolat (Similarity score: 17.53)
- Délice Des Saisons,labeyrie Traiteur Surgelés Choux À La Crème Pâtissière À La Vanille (Similarity score: 18.35)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Vanilla Pecan (Similarity score: 20.25)
- Ice Cream (Similarity score: 21.18)
- Real Ice Cream (Similarity score: 21.28)
- Strawberry Rhubarb Streusel Pie (Similarity score: 21.82)
- Trader Joe's 12 Mini Mint Ice Cream Mouthfuls (Similarity score: 21.82)
- Häagen Dazs Glace Vanille Pécan (Similarity score: 22.12)
- Private Selection Ice Cream, Southern Butter Pecan (Similarity score: 22.15)
- Private Selection Private Selection, Southern Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 22.15)
- Good Humor, Unilever Frozen Oreo Dessert Bar (Similarity score: 23.37)
- Rich & Creamy Ice Cream (Similarity score: 23.41)
Ingredients List
- Apple
- Dextrose
- Cinnamon
- E282
- E202
- Natural And Artificial Flavors And Xanthan Gum
- Flour
- Palm Oil
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Oat Flakes
- Modified Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)