Trader Joe's 12 mini Mint Ice Cream Mouthfuls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1236kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1236kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.8182g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.82g |
| Saturated Fat | 6.8182g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 37.500137500137505% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 159.09089999999998mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159.1mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Délice Des Saisons,labeyrie Traiteur Surgelés Choux À La Crème Pâtissière À La Vanille (Similarity score: 10.80)
- Fraisier 12pers (Similarity score: 18.45)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 20.21)
- Les Galettes Bertel 1 Crêpe Chocolat Noisette (Similarity score: 20.24)
- Coborn's Dutch Apple Pie (Similarity score: 21.82)
- Pêché Mignon 6 Choux À La Crème Pâtissière À La Vanille (Similarity score: 23.11)
- Marketside Luscious Four Berry Pie (Similarity score: 23.32)
- Cookie Dough Lyfe Batter, Cook Dough Pieces & Chocolate Flake Dairy Free Frozen Dessert With Chocolate Chip Cookies, Cookie Dough Lyfe Frozen Dessert Sandwich (Similarity score: 23.54)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 24.11)
- Ice Cream (Similarity score: 24.15)
- (sans Marque) Tresse Pépites De Chocolat (Similarity score: 24.36)
- Hacendado Helado De Nata Galletas (Similarity score: 26.09)
- Ty Nad,bertel Crêpes Chocolat Façon Mignardises (Similarity score: 26.64)
- Claim Jumper Apple Crumb Cobbler Pie, 32 Oz (Similarity score: 27.03)
- Apple Caramel Crumb Pie (Similarity score: 27.11)
Ingredients List
- Ice Cream
- Chocolate Cookies
- Chocolate Pieces
- Natural Peppermint Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)