Cocagne Sardines sans peau et sans arêtes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mccain Mc Caine Mini Rosti (Similarity score: 14.32)
- Picard Poêlée De Pommes De Terre À La Sarladaise (Similarity score: 15.01)
- Insomnia Cracking Free Range Egg Salad Sandwich (Similarity score: 15.50)
- Texaco Falafel & Houmous (Similarity score: 16.40)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 17.18)
- Mccain Mccain Mini Rösti (Similarity score: 17.20)
- Tesco Falafel & Houmous (Similarity score: 17.28)
- Landfein 4 Vegetable Spring Rolls (Similarity score: 19.36)
- Panini Bread Topped With A Mornay Style Sauce, Grilled White Meat Chicken, Caramelized Onions, Diced Ham, A Blend Of Mozzarella And Swiss Cheeses With A Parsley Sprinkle, Cordon Bleu (Similarity score: 20.58)
- Gimbert Océan Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 21.00)
- Schär Landbrot Mit Buchweizen Glutenfrei (Similarity score: 21.08)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 21.58)
- Sodebo Salade (Similarity score: 21.83)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 22.08)
- Marks & Spencer Poulet Pané Epice (Similarity score: 22.27)
Ingredients List
- Sardine
- Olive Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)