Schär Landbrot mit Buchweizen glutenfrei
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 8.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -3 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Texaco Falafel & Houmous (Similarity score: 14.86)
- Tesco Coronation Chicken (Similarity score: 15.07)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 15.49)
- Mccain Mccain Mini Rösti (Similarity score: 15.51)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 15.86)
- Gimbert Océan Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 18.01)
- Landfein 4 Vegetable Spring Rolls (Similarity score: 18.25)
- Intermarché Filets De Merlan Panés (Similarity score: 20.78)
- Mccain Mc Caine Mini Rosti (Similarity score: 20.90)
- Cocagne Sardines Sans Peau Et Sans Arêtes (Similarity score: 21.08)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 21.17)
- Gimbert Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 21.23)
- Tempura Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 21.23)
- Insomnia Cracking Free Range Egg Salad Sandwich (Similarity score: 23.21)
- Seasoned Stuffing (Similarity score: 23.34)