Coconut cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6400000000000001g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.64g |
| Saturated Fat | 13.11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64972038637518% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 13.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thep Padung Porn Coconut Co Ltd Mae Ploy, Coconut Cream (Similarity score: 24.55)
- Leader Price Banana Split (Similarity score: 27.83)
- Loving Earth Loving Earth Raw Organic Creamy Coconut Mylk Chocolate (Similarity score: 33.77)
- Organic Cultured Coconut Vanilla Chamomile Yogurt (Similarity score: 34.74)
- Southern Style Peach Crumble, Southern Style Peach (Similarity score: 37.48)
- Casino Crème Semi Épaisse Légère (Similarity score: 37.68)
- Continente Queijo Fresco Para Barrar (Similarity score: 38.34)
- Cadbury Flake (Similarity score: 39.24)
- Killer Creamery No Judge Mint Keto Frozen Dessert (Similarity score: 39.67)
- Jam Session Frozen Dessert (Similarity score: 39.70)
- Salsa Mojo Picón (Similarity score: 39.96)
- La Turbine Crème Glacée Marrons (Similarity score: 40.19)
- M&s Food British Single Cream (Similarity score: 40.42)
- Light Cream (Similarity score: 41.50)
- The Brooklyn Creamery Company, Single Cream, Extra Thick, A Thick And Rich Spoonable Cream (Similarity score: 41.92)
Ingredients List
- Coconut Milk
- Water
- E412
- E435
- E223
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)