Delhaize Ravioli Basilic & Permesan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.3g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 52.4390243902439% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Matpaj Med Ost & Skinka (Similarity score: 16.64)
- La Mancha A Hearty Spanish Blend Of Beans, Artichokes, Swiss Chard, Bell Peppers & Velvety Goat Cheese Empanada, La Mancha (Similarity score: 17.69)
- Picard 4 Paniers Noix De St Jacques À La Bretonne (Similarity score: 18.88)
- Pastacorp Frais Ravioli Aux 3 Fromages (Similarity score: 19.09)
- Primia Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 19.62)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 20.29)
- Bofrost* Salmón En Hojaldre Con Espinacas (Similarity score: 21.57)
- Real Men Eat Quiche Quiche (Similarity score: 22.99)
- Tesco, Tesco Finest Tesco Finest Four Cheese & Balsamic Red Onion Pizza (Similarity score: 23.20)
- โลตัส,เทสโก้,tesco,lotus ขนมปัง ไส้คัสตาร์ด กลิ่นวานิลลา (Similarity score: 23.21)
- Premium Angus Beef Pub Style Patties (Similarity score: 24.07)
- Savory Pie Guy Steak & Cheese Pie (Similarity score: 24.45)
- The Bakery Blueberry Pie (Similarity score: 24.67)
- Valley Fine Foods Company Italian Sausage Ravioli, Italian Sausage (Similarity score: 24.88)
- Higgidy Smoked English Bacon Quiche (Similarity score: 25.45)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Fish
- Celery
- Mustard
- Sulfite
- Ricotta
- Basil
- Bread Crumbs
- Wheat Flour
- Sunflower Oil
- Butter
- Parmesan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)