La mancha a hearty spanish blend of beans, artichokes, swiss chard, bell peppers & velvety goat cheese empanada, la mancha
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.72g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.72g |
| Saturated Fat | 7.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96695307336418% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 277mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 277mg |
| Sugars | 0.84g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quiche Lorraine (Similarity score: 10.66)
- Coop Matpaj Med Ost & Skinka (Similarity score: 16.24)
- Delhaize Ravioli Basilic & Permesan (Similarity score: 17.69)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 19.36)
- Valley Fine Foods Company Italian Sausage Ravioli, Italian Sausage (Similarity score: 19.82)
- Savory Pie Guy Steak & Cheese Pie (Similarity score: 20.86)
- Asda Minted Lamb And Mutton Quarter Pounders (Similarity score: 21.03)
- Primia Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 21.22)
- Pizza Nordique A Cuire (Similarity score: 21.89)
- Picard 4 Paniers Noix De St Jacques À La Bretonne (Similarity score: 22.33)
- Bofrost* Salmón En Hojaldre Con Espinacas (Similarity score: 22.76)
- โลตัส,เทสโก้,tesco,lotus ขนมปัง ไส้คัสตาร์ด กลิ่นวานิลลา (Similarity score: 23.11)
- Carrefour Mini Empanadillas De Atún Y Bonito (Similarity score: 23.34)
- The Bakery Blueberry Pie (Similarity score: 23.50)
- Chipolatas (Similarity score: 24.12)
Ingredients List
- Filling
- Sauteed Onion
- Non Gmo Expeller Pressed Canola Oil
- Parmesan
- Swiss Chard
- Cream Cheese
- Potato Starch
- Garlic
- White Pepper
- Nutmeg
- Sea Salt
- Water
- Thyme
- Pastry
- Whole Wheat Flour
- Unsalted Butter
- Enriched Pastry Flour
- Wheat Flour
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin
- Vitamins
- Salt
- E101
- Folic Acid
- Enriched Bread Flour
- Wheat Flour
- Barley Malt Flour
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin
- Vitamins
- E101
- E509
- Folic Acid
- Vital Wheat Gluten
- Sea Salt
- Baker S Yeast
- Deactivated Yeast
- Non Gmo Expeller Pressed Canola Oil
- Whey
- Soya Flour
- Egg White
- Artichoke Hearts
- Mushroom
- Red Bell Pepper
- Goat Cheese
- Leek
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)