Delhaize Surimi et crabe en sauce cocktail
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 6.343283582089552% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Pommes Allumettes (Similarity score: 19.58)
- Cora Pommes Frites Allumettes (Similarity score: 20.27)
- Biovegan Farbspaß (Similarity score: 22.26)
- Fire Roasted Bake And Serve Flatbread, Fire Roasted (Similarity score: 26.52)
- Target Brands Inc Fite Roasted Thin Square Pizza Crust (Similarity score: 26.52)
- Raley's Twin Pack Fire Roasted Thin Pizza Crust (Similarity score: 26.52)
- Rustic White Pizza Crusts (Similarity score: 29.97)
- Red Wine Vinaigrette (Similarity score: 30.04)
- Target Brands Inc Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 32.48)
- Target Stores Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 32.48)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 32.48)
- Original Pizza Crust (Similarity score: 33.04)
- Our Family Individual Pizza Crust (Similarity score: 33.04)
- Original Pizza Crusts (Similarity score: 34.13)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 34.13)
Ingredients List
- Surimi
- Colour
- Colza Oil
- Crab
- Pineapple
- Tomato Concentrate
- Sugar
- Mandarin
- Egg Yolk
- Fish
- Peach
- Vinegar
- Mustard
- Whisky
- Salt
- Modified Corn Starch
- Acidity Regulator
- Thickener
- Flavouring
- Preservative
- Water
- Potato Starch
- Egg White
- Colza Oil
- Salt
- Sugar
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)