Our Family individual pizza crust
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1248kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1248.0kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7543859649123 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.75 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.7719298245614g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.77g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 70.175438596492mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70.2mg |
| Sugars | 1.7543859649123g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Original Pizza Crust (Similarity score: 0.00)
- Original Pizza Crusts (Similarity score: 1.44)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 1.44)
- Original Pizza Crust (Similarity score: 1.44)
- Mini Pizza Crusts (Similarity score: 1.44)
- Target Stores Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 5.89)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 5.89)
- Target Brands Inc Ultra Thin & Crispy Pizza Crusts (Similarity score: 5.89)
- Rustic White Pizza Crusts (Similarity score: 8.23)
- Alipende Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 16.26)
- Eurl Stld Le Fermier (Similarity score: 23.88)
- Pan Bao (Similarity score: 26.86)
- Lebanese Bread (Similarity score: 28.72)
- Arachides Blanches Roties (Similarity score: 30.56)
- Rana,giovanni Rana Trofiette (Similarity score: 31.75)
Ingredients List
- Flour
- Sorbic Acid Preservative
- Salt
- Maltodextrins
- E905a
- Potassium Sorbate Preservative
- Soya Lecithin
- Carracesnan
- Sodium Metabisulfite Added As A Dough Conditioner
- Corn Starch
- E341iii
- Water
- E460i
- E341ii
- Distributa Gra Gr
- Soya Oil
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- Dextrose
- E297
- Calcium Propionate Preservative
- Canola Oil
- Cellui Ose Gum
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)