Delhaize Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8000001907349g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 7.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.99999809265101% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68.000000715256mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Mint With Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.73)
- Vanilla With Bits Of Rich Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.73)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.93)
- Ice Cream (Similarity score: 9.93)
- Ice Cream (Similarity score: 10.17)
- Nestlé Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.78)
- Chocolate Chip Ice Cream With Rich Chocolaty Chips, Chocolate Chip (Similarity score: 11.64)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 12.23)
- Our Family, Nash Finch Company Premium Ice Cream (Similarity score: 12.99)
- Red Top Cherry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 13.28)
- Eroski Helado Cremoso Chocolate (Similarity score: 13.59)
- Mint Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 14.09)
- Rich Products Corporation Ice Cream Cake (Similarity score: 14.24)
- Conditorei Coppenrath & Wiese,coppenrath & Wiese (Similarity score: 14.57)
- Sprinkles Inc Sprinkles, Sundae Soft Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 14.62)
Ingredients List
- Mascarpone
- Cocoa Powder
- Alcohol
- Citrus Fibre
- Thickener
- Emulsifier
- Water
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Free Range Chicken Eggs
- Marsala Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)