Rich Products Corporation Ice cream cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.25g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.25g |
| Saturated Fat | 7.87g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 70.01779359430606% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 25.84g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Al Gelato Chicago Gelato (Similarity score: 8.02)
- Brioche Pasquier 10x120g Tarte Tatin Individuelle Pasquier (Similarity score: 8.10)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Caffe Latte (Similarity score: 8.55)
- Alden's Organic Ice Cream (Similarity score: 9.42)
- Nestlé Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.46)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Ice Cream (Similarity score: 11.03)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.03)
- Mint Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 11.89)
- Ice Cream (Similarity score: 12.02)
- Our Family, Nash Finch Company Premium Ice Cream (Similarity score: 12.79)
- Ice Cream (Similarity score: 12.87)
- Vanilla With Bits Of Rich Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 13.01)
- Creamy Mint With Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.01)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 13.44)
Ingredients List
- Milkfat
- Propylene Glycol Monoesters
- Partially Hydrogenated Soybean And Cottonseed Oils
- E471
- E412
- Corn Starch
- Artificial Flavouring
- E466
- Modified Corn Starch
- E516
- Sodium Caseinate
- Skimmed Milk
- E407
- Colour
- E475
- Salt
- Soya Lecithin
- E435
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- Natural Flavouring
- To Preserve Freshness
- Sugar
- Gum Tragacanth
- Colored With
- E415
- E330
- Rice Flour
- Water
- Corn Syrup
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Whey
- Contains Less Than 2% Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)