Deli Sommerfrische
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 33.92857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.9% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deli Reform Sommerfrische (Similarity score: 24.20)
- Samourai (Similarity score: 29.48)
- Bimbo Bimbollos (Similarity score: 31.13)
- Apple Pie (Similarity score: 31.67)
- Aldi Polpette (Similarity score: 31.68)
- Satispie Llc Apple Pie (Similarity score: 31.75)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Citron, Olives Et Amandes (Similarity score: 32.28)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Citron, Olives Et Amandes (Similarity score: 32.28)
- Turkey Hill Chocolate Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 33.13)
- Vanilla Ice Cream With A Chocolate Flavored Core Covered With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclairs (Similarity score: 34.36)
- Délices Du Lac Saint Jean Tarte Aux Bleuets Sauvages (Similarity score: 34.39)
- Cheesecake Pistache & Framboises (Similarity score: 35.11)
- Marshmallow Peanut Butter Ice Cream Bars (Similarity score: 35.76)
- Flan Pâtissier (Similarity score: 36.27)
- Ben & Jerry's,unilever Netflix&chill (Similarity score: 37.48)
Ingredients List
- Water
- Acid
- Flavouring
- Preservative
- Vitamin D
- Colour
- Rapeseed Oil
- Vegetable Fat
- Starch
- Low Fat Yogurt
- Emulsifier
- E428
- Iodised Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)