Satispie Llc Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 14.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Chocolate Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 20.03)
- Vanilla Ice Cream With A Chocolate Flavored Core Covered With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclairs (Similarity score: 20.82)
- Tiramisu (Similarity score: 20.96)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 21.57)
- Flan Pâtissier (Similarity score: 22.56)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 24.27)
- Giant Eagle Ice Cream, Butter Pecan With Sea Salt (Similarity score: 24.31)
- La Sirena,dolce Rita Helado De Vainilla Y Nueces De Macadamia (Similarity score: 24.33)
- Claim Jumper Blackberry Pie, 42 Oz (Similarity score: 24.82)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Verry Berry, 42 Ounce (Similarity score: 24.82)
- Peach Pie, Peach (Similarity score: 24.89)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 24.95)
- Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 26.03)
- Cow Belle Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.47)
- Weis Premium Ice Cream, Peanut Butter Banana Chip (Similarity score: 26.72)
Ingredients List
- Apple
- Preservative
- Wheat Flour
- Pie Shortening
- Water
- Cane Sugar
- Modified Starch
- Dextrose
- Salt
- Cinnamon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)